Филип VI (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип VI Валоа
Крал на Франција
Филип VI Валоа
На престол1 април 1328 - 22 август 1350
Крунисување29 мај 1328
ПретходникШарл IV
НаследникЈован II
Почивалиште
ДецаЈован II
Филип Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоШарл Валоа
МајкаМаргарита Анжујска

Филип VI Валоа (роден во 1293 - починал на 22 август 1350 во Норгент ле Роа) бил крал на Франција и основач на династијата Валоа. Тој бил син на Шарл Валоа, кој бил брат на кралот Филип IV Убавиот. Неговото владеење се одликува со големи судири со англискиот крал Едвард III Плантагенет, што придонело до започнување на Стогодишната војна.


Претходник
Шарл IV
Крал на Франција
1328-1350
Наследник
Јован II