Јован II (Франција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован II Добриот
Крал на Франција
Портрет на кралот Јован II Добриот на дрвена плоча
Владеење 22 август 1350 - 8 април 1364
Крунисување 26 септември 1350
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Филип VI Валоа
Наследник Шарл V
Придружник Бона Луксембуршка
Јована I Оверњска
Деца Шарл V
Луј I Анжујски
Јован, војвода од Бери
Филип II Смелиот
Јована Валоа, кралица на Навара
Изабела Валоа
Династија Валоа
Татко Филип VI
Мајка Јована Бургундска

Јован II Добриот (француски: Jean II le Bon; 16 април 1319 во Ле Ман - 8 април 1364 во Лондон) бил крал на Франција од династијата Валоа. Тој бил син на кралот Филип VI Валоа и Јована Бургундска. За време на неговото владеење, Франција учествувала во Стогодишната војна. Тој ја предводел француската војска во битката кај Поатје во 1356 година, во којашто бил заробен и подоцна ослободен со откуп. Починал во Лондон во 1364.

Претходник
Филип VI Валоа
Крал на Франција
1350-1364
Наследник
Шарл V