Луј X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј X
Крал на Франција и Навара
Гроф од Шампањ
Луј X
Владеење 29 ноември 1314 - 5 јуни 1316
Крунисување 24 август 1315
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Филип IV
Наследник Јован I
Придружник Маргарита Бургундска
Клеменција Унгарска
Деца Јована II
Јован I
Династија Капети
Татко Филип IV
Мајка Јована Наварска

Луј X Кавгаџијата (француски: Louis X le Hutin или le Querelleur; октомври 1289 во Париз - 5 јуни 1316 во Венсен) — крал на Франција од Капетинската династија, крал на Навара (1305-1316) и гроф од Шампањ. На феудалците им дал привилегии, со што ја ослабел централната власт.
Претходник
Филип IV
Крал на Франција
1314-1316
Наследник
Јован I