Шарл VI Лудиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шарл VI Лудиот
Крал на Франција
Шарл VI Лудиот
Владеење 16 септември 1380 - 21 октомври 1422
Крунисување 4 ноември 1380
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Шарл V
Наследник Шарл VII
Придружник Изабела Баварска
Деца Изабела Валоа
Луј, дофин од Франција
Жан, дофин од Франција
Михаела Валоа
Катерина Валоа
Шарл VII
Династија Валоа
Татко Шарл V
Мајка Жана Бурбонска

Шарл VI Лудиот (роден на 3 декември 1368 во Париз - починал на 21 октомври 1422 во Париз) бил крал на Франција од династијата Валоа. Неговото владеење се карактеризира со враќање на изгубените територии од почетокот на Стогодишната војна. Тој бил крал за време на Стогодишната војна. Ментално заболел, па власта ја презеле регенти. Во 1404, започнала борба меѓу регентитеза тоа кој ќе владеенаместо „лудиот крал“. Англичаните го искористиле тоа, па од 1419 до 1420 ја освоиле Нормандија. Тие исто така ги присилиле французите за нивен крал да се постави припадник на англиската кралска династија.
Претходник
Шарл V
Крал на Франција
1380-1422
Наследник
Шарл VII