Филип IV Убавиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Филип IV Убавиот
Крал на Франција и Навара
Гроф од Шампањ
Владеење 5 октомври 1285 - 29 ноември 1314
Крунисување 6 јануари 1286, Ремс
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Филип III
Наследник Луј X
Придружник на Жана I Наварска
Деца Луј X
Филип V
Шарл IV
Изабела, кралица на Англија
Династија Капети
Татко Филип III
Мајка Изабела Арагонска

Филип IV Убавиот (роден од април до јуни 1268 во Фонтенбло - починал на 29 ноември 1314 во Фонтенбло) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип III. Прекарот „Убавиот“ го стекнал поради својата физичка допадливост и нема никаква врска со неговите дела како владетел.Претходник
Луј IX
Крал на Франција
1285-1314
Наследник
Луј X