Прејди на содржината

29 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

29 ноември — 333-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (334-и во престапна година). Остануваат 32 денови до крајот на годината.

Настани:

1913  Во Париз основан Меѓународниот мечувалски сојуз (ФИЕ).
1926  Во Тетово е пуштена во редовна работа ХЕЦ „Пена“ — прв хидроенергетски објект во Македонија (дотогаш сите биле на јаглен). Изградена е во периодот од 1924 до септември 1926 година. Инвеститор било Тетовското индустриско акционерско друштво основано на иницијатива на Г-дин Михајлович, руски емигрант кој живееел во Тетово.
1943  Во Јајце започнува Второто заседание на АВНОЈ. Истиот ден на заседанието Јосип Броз Тито е прогласен за Маршал на Југославија.
1947  Генералното собрание на Обединетите нации донесува резолуција за поделба на Палестина на еврејски и арапски дел.
1958  Скопје и некои други градови од Македонија добиваат добар прием на италијанската телевизија.
1962  Велика Британија и Франција потпишуваат спогодба за изработка на надзвучен авион од типот „Конкорд“.
1973  Во Маврови Анови е формирано Здружението на радиостаниците во Република Македонија.

Родени:

1797  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор.
1856  Георги Плеханов — руски револуционер.
1925  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.
1927  Ѓуро Седер — хрватски сликар.
1932  Жак Ширакпретседател на Франција.
1946  Вук Драшковиќ — српски писател и политичар.
1951  Мирче Нешовски — македонски поет.
1959  Мауро Равниќ — хрватски и југословенски фудбалски голман и тренер.
1964  Мајк Матијевич — хрватски музичар.
1969  Томас Бролин — шведски фудбалер.
1969  Кејси Келер — американски фудбалски голман.
1973  Рајан Гигс — велшки фудбалер.
1983  Јаухен Хутарович — белоруски велосипедист.
1991  Ибрахим Сисоко — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.

Починале:

741  Грегориј IIIримски папа.
1268  Климент IV — римски папа.
1314  Филип IV Убавиот — крал на Франција.
1543  Ханс Холбајн Помладиот — познат германски раноренесансен сликар.
1634  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1916  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1924  Џакомо Пучини — италијански оперски композитор.
1986  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1989  Зухо Џумхур — босански и југословенски писател и сликар.
1998  Живојин Павловиќ — српски и југословенски режисер и писател.
2001  Џорџ Харисон — британски поп-рок музичар, член на Битлси.
2010  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
2020  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
2023  Хенри Кисинџер — американски политичар и дипломат.

Празници:

Ден на Републиката во поранешна СФРЈ во спомен на прогласувањето на федералното уредување на Југославија на уставотворното собрание 1943 година, Второто заседание на АВНОЈ. Со распадот на СФРЈ се престанало со одбележување на овој ден во сите републики на поранешна Југославија освен во Србија каде останал како празник во Сојузна Република Југославија сè до 2002 година.