1286

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1286 г.  во други календари
Грегоријански календар 1286
MCCLXXXVI
Ab urbe condita 2039
Асирски календар 6036
Бахајски календар -558–-557
Бенгалски календар 693
Берберски календар 2236
Будистички календар 1830
Бурмански календар 648
Византиски календар 6794–6795
Еврејски календар 5046–5047
Ерменски календар 735
ԹՎ ՉԼԵ
Етиопски календар 1278-1279
Игбоански календар 286–287
Ирански календар 664–665
Исламски календар 684–685
Јулијански календар 1286    MCCLXXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3922/3982)
— до —
丙戌年月日
(3923/3983)
Коптски календар 1002–1003
Корејски календар 3619
Календар Мингуо 626 пред РК
民前626年
Селевкидски календар 1597–1598
Тајландски сончев календар 1829
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1342–1343
 - Шака самват 1208–1209
 - Кали југа 4387–4388
Холоценски календар 11286
Џуче-календар нема (пред 1912)

1286 (MCCLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1286. година од новата ера, 286. од вториот милениум, 86. од 13 век и седма од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6794 и 6795 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6036 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5046 и 5047 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2039.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1286. година се протега во 3922 и 3923, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3982 и 3983 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1829. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 684 и 685 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Кублај-кан ја завршува последната инвазија врз Јапонија, повлекувајќи се поради недостаток на неопходни ресурси.

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 158. ISBN 978-2-7071-5231-2. 
  2. Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. конс. 20 December 2011.