1281

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 12 век 13 век 14 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1281 г.  во други календари
Грегоријански календар 1281
MCCLXXXI
Ab urbe condita 2034
Асирски календар 6031
Бахајски календар -563–-562
Бенгалски календар 688
Берберски календар 2231
Будистички календар 1825
Бурмански календар 643
Византиски календар 6789–6790
Еврејски календар 5041–5042
Ерменски календар 730
ԹՎ ՉԼ
Етиопски календар 1273–1274
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 281–282
Ирански календар 659–660
Исламски календар 679–680
Јапонски календар
Јулијански календар 1281    MCCLXXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3917/3977)
— до —
辛巳年月日
(3918/3978)
Коптски календар 997–998
Корејски календар 3614
Календар Мингуо 631 пред РК
民前631年
Селевкидски календар 1592–1593
Тајландски сончев календар 1824
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1337–1338
 - Шака самват 1203–1204
 - Кали југа 4382–4383
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -511Грешка во Lua: Неважечки број -510
-511–-510
Холоценски календар 11281
Џуче-календар нема (пред 1912)

1281 (MCCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1281. година од новата ера, 281. од вториот милениум, 81. од 13 век и втора од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6789 и 6790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5041 и 5042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2034.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1281. година се протега во 3917 и 3918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3977 и 3978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1824. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 679 и 680 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]