1290

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1290 г.  во други календари
Грегоријански календар 1290
MCCXC
Ab urbe condita 2043
Асирски календар 6040
Бахајски календар -554–-553
Бенгалски календар 697
Берберски календар 2240
Будистички календар 1834
Бурмански календар 652
Византиски календар 6798–6799
Еврејски календар 5050–5051
Ерменски календар 739
ԹՎ ՉԼԹ
Етиопски календар 1282-1283
Игбоански календар 290–291
Ирански календар 668–669
Исламски календар 688–689
Јулијански календар 1290    MCCXC
Кинески календар 己丑年月日
(3926/3986)
— до —
庚寅年月日
(3927/3987)
Коптски календар 1006–1007
Корејски календар 3623
Календар Мингуо 622 пред РК
民前622年
Селевкидски календар 1601–1602
Тајландски сончев календар 1833
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1346–1347
 - Шака самват 1212–1213
 - Кали југа 4391–4392
Холоценски календар 11290
Џуче-календар нема (пред 1912)

1290 (MCCXC) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1290. година од новата ера, 290. од вториот милениум, 90. од 13 век и прва од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6798 и 6799 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6040 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5050 и 5051 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2043.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1290. година се протега во 3926 и 3927, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3986 и 3987 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1833. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 688 и 689 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Америка[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kington, J. Climate and Weather, HarperCollins Publishers, 2010
  2. Mundill, Robin R. (2002). England's Jewish Solution: Experiment and Expulsion, 1262-1290. Cambridge University Press. . p. 27.