1207

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1207 во разни календари
Грегоријански календар1207
MCCVII
Ab urbe condita1960
Ерменски календар656
ԹՎ ՈԾԶ
Асирски календар5957
Балиски календар1128–1129
Бенгалски календар614
Берберски календар2157
Будистички календар1751
Бурмански календар569
Византиски календар6715–6716
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3903 или 3843
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3904 или 3844
Коптски календар923–924
Етиопски календар1199–1200
Еврејски календар4967–4968
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1263–1264
 - Сачка ера1128–1129
 - Кали-југа4307–4308
Холоценски календар11207
Игбоански календар207–208
Ирански календар585–586
Исламски календар603–604
Јапонски календарКенеј 2 / Џоген (Камакура) 1
(承元元年)
Јавански календар1115–1116
Јулијански календар1207
MCCVII
Корејски календар3540
Мингуо-календар705 пред Р. Кина
民前705年
Нанакшахи−261
Тајландски сончев календар1749–1750
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1333 или 952 или 180
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1334 или 953 или 181

1207 (MCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1207 година од новата ера, 207. од вториот милениум, 7. од XIII век и осма од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6715 и 6716 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5957 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4967 и 4968 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1960.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1207 година се протега во 3843 и 3844, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3903 и 3904 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1750. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 603 и 604 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Пред 1207 - Кошо ја напишал „Куја - проповедање“, за време на Камакураскиот период.
  • Хонен и неговите следбеници се прогонети во оддалечените делови на Јапонија, додека неколку се погубени, бидејќи властите го сметаат неговото учење за еретичко.

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Трговија[уреди | уреди извор]

  • Откриен е првиот доказ за принудени заеми во Венеција. Оваа техника станува главен елемент на јавните финансии во Европа, до XVI век.[1]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Статуа на Руми во Буџа, Измир

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Munro, John H. (2003). „The Medieval Origins of the Financial Revolution“. The International History Review. 15 (3): 506–562.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1207 на Ризницата ?