1293

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1293 г.  во други календари
Грегоријански календар 1293
MCCXCIII
Ab urbe condita 2046
Асирски календар 6043
Бахајски календар -551–-550
Бенгалски календар 700
Берберски календар 2243
Будистички календар 1837
Бурмански календар 655
Византиски календар 6801–6802
Еврејски календар 5053–5054
Ерменски календар 742
ԹՎ ՉԽԲ
Етиопски календар 1285-1286
Игбоански календар 293–294
Ирански календар 671–672
Исламски календар 692–693
Јулијански календар 1293    MCCXCIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3929/3989)
— до —
癸巳年月日
(3930/3990)
Коптски календар 1009–1010
Корејски календар 3626
Календар Мингуо 619 пред РК
民前619年
Селевкидски календар 1604–1605
Тајландски сончев календар 1836
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1349–1350
 - Шака самват 1215–1216
 - Кали југа 4394–4395
Холоценски календар 11293
Џуче-календар нема (пред 1912)

1293 (MCCXCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1293. година од новата ера, 293. од вториот милениум, 93. од 13 век и четвртта од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6801 и 6802 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6043 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5053 и 5054 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2046.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1293. година се протега во 3929 и 3930, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3989 и 3990 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1836. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 692 и 693 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Уметност и култура[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]