1249

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1249 во разни календари
Грегоријански календар1249
MCCXLIX
Ab urbe condita2002
Ерменски календар698
ԹՎ ՈՂԸ
Асирски календар5999
Балиски календар1170–1171
Бенгалски календар656
Берберски календар2199
Будистички календар1793
Бурмански календар611
Византиски календар6757–6758
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3945 или 3885
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3946 или 3886
Коптски календар965–966
Етиопски календар1241–1242
Еврејски календар5009–5010
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1305–1306
 - Сачка ера1170–1171
 - Кали-југа4349–4350
Холоценски календар11249
Игбоански календар249–250
Ирански календар627–628
Исламски календар646–647
Јапонски календарХоџи 3 / Кенчо 1
(建長元年)
Јавански календар1158–1159
Јулијански календар1249
MCCXLIX
Корејски календар3582
Мингуо-календар663 пред Р. Кина
民前663年
Нанакшахи−219
Тајландски сончев календар1791–1792
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1375 или 994 или 222
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1376 или 995 или 223

1249 (MCCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1249 година од новата ера, 249. од вториот милениум, 49. од XIII век и последна од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6757 и 6758 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5999 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5009 и 5010 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2002.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1249 година се протега во 3885 и 3886, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3945 и 3946 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1792. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 646 и 647 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Опсадата на Дамиета, Седма крстоносна војна

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1249 на Ризницата ?