1266

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1266 г.  во други календари
Грегоријански календар 1266
MCCLXVI
Ab urbe condita 2019
Асирски календар 6016
Бахајски календар -578–-577
Бенгалски календар 673
Берберски календар 2216
Будистички календар 1810
Бурмански календар 628
Византиски календар 6774–6775
Еврејски календар 5026–5027
Ерменски календар 715
ԹՎ ՉԺԵ
Етиопски календар 1258-1259
Игбоански календар 266–267
Ирански календар 644–645
Исламски календар 664–665
Јулијански календар 1266    MCCLXVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3902/3962)
— до —
丙寅年月日
(3903/3963)
Коптски календар 982–983
Корејски календар 3599
Календар Мингуо 646 пред РК
民前646年
Селевкидски календар 1577–1578
Тајландски сончев календар 1809
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1322–1323
 - Шака самват 1188–1189
 - Кали југа 4367–4368
Холоценски календар 11266
Џуче-календар нема (пред 1912)

1266 (MCCLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1266. година од новата ера, 266. од вториот милениум, 66. од 13 век и седма од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6774 и 6775 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6016 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5026 и 5027 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2019.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1266. година се протега во 3902 и 3903, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3962 и 3963 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1809. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 664 и 665 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Николо и Мафео Поло, татко и вујко на Марко Поло, пристигнуваат кај Кублај-кан. Кублај ги испраќа со порака, барајќи од папата да испрати западни научници да предаваат во Монголското Царство. Сепак, ова барање во голема мера е игнорирано.
  • Мамелучкиот султан Бајбарис го проширува својот домен, освојувајќи го градот Библос (во денешен Либан) .

По тема[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

  • Во Франција, за прв пат се ковани монетите еку и грош.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Manfred - king of Sicily“. Encyclopedia Britannica. конс. 27 April 2018.