1269

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1269 г.  во други календари
Грегоријански календар 1269
MCCLXIX
Ab urbe condita 2022
Асирски календар 6019
Бахајски календар -575–-574
Бенгалски календар 676
Берберски календар 2219
Будистички календар 1813
Бурмански календар 631
Византиски календар 6777–6778
Еврејски календар 5029–5030
Ерменски календар 718
ԹՎ ՉԺԸ
Етиопски календар 1261-1262
Игбоански календар 269–270
Ирански календар 647–648
Исламски календар 667–668
Јулијански календар 1269    MCCLXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3905/3965)
— до —
己巳年月日
(3906/3966)
Коптски календар 985–986
Корејски календар 3602
Календар Мингуо 643 пред РК
民前643年
Селевкидски календар 1580–1581
Тајландски сончев календар 1812
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1325–1326
 - Шака самват 1191–1192
 - Кали југа 4370–4371
Холоценски календар 11269
Џуче-календар нема (пред 1912)

1269 (MCCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1269. година од новата ера, 269. од вториот милениум, 69. од 13 век и последна од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6777 и 6778 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6019 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5029 и 5030 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2022.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1269. година се протега во 3905 и 3906, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3965 и 3966 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1812. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 667 и 668 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Латинскиот патријарх на Антиохија е прогонет по 171 година.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]