1271

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1271 во разни календари
Грегоријански календар1271
MCCLXXI
Ab urbe condita2024
Ерменски календар720
ԹՎ ՉԻ
Асирски календар6021
Балиски календар1192–1193
Бенгалски календар678
Берберски календар2221
Будистички календар1815
Бурмански календар633
Византиски календар6779–6780
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3967 или 3907
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3968 или 3908
Коптски календар987–988
Етиопски календар1263–1264
Еврејски календар5031–5032
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1327–1328
 - Сачка ера1192–1193
 - Кали-југа4371–4372
Холоценски календар11271
Игбоански календар271–272
Ирански календар649–650
Исламски календар669–670
Јапонски календарБунеј 8
(文永8年)
Јавански календар1181–1182
Јулијански календар1271
MCCLXXI
Корејски календар3604
Мингуо-календар641 пред Р. Кина
民前641年
Нанакшахи−197
Тајландски сончев календар1813–1814
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1397 или 1016 или 244
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1398 или 1017 или 245

1271 (MCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1271 година од новата ера, 271. од вториот милениум, 71. од XIII век и втора од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6779 и 6780 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6021 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5031 и 5032 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2024.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1271 година се протега во 3907 и 3908, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3967 и 3968 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1814. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 669 и 670 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Филип III

Северна Африка и Блискиот Исток[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1271 на Ризницата ?