Тулуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Тулуза

Знаме на Тулуза
Грб на Тулуза
Управа
Земја Франција
Регион Југ-Пиринеи
Департман Горна Гарона
Округ Тулуза
Општ. заедница Голема комуна Тулуза
Градоначалник Жан Лук Муденк (UMP)
(2014–)
Статистики
Површина1 118,3 км²
Население1 449.328 жит.  (2012[1])
 - Ранг 4. град во Франција
 - Густина 3798 жит/км²
Урбана област 808 km2 (312 sq mi)
(1999)
 - Население 864,936[2] (1 јануари 2008)
Метро. област 5.381 km2 (2,078 sq mi)
(2008)
 - Население 1,202,889[3] (1 јануари 2008)
Часовен појас CET (GMT +1)
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Тулуза (француски: Toulouse) е град во југозападна Франција. Градот се протега на реката Гарона и каналите Миди и Гарона, преку кои е поврзан со Атланскиот Океан и Средоземното море. Тулуза е оддалечен околу 600 км одПариз. Во градот живеат 390.350 жители,додека во поширокото градско подрачје над 970.000 (1999).

Тулуза е главен град на регионот Југ-Пиринеи и департманот Горна Гарона.

Во средниот век Тулуза бил престолнина на регионот Окситанија Тулуза е најголемиот аероспејс центар во Европа тука се сместени Ербас, производителите на сателити Галилео, СПОТ и ЦНЕС, како и Националниот центар за вселенски истражувања - најголемиот вселенски центар во Европа.


  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population_com.
  2. (француски) INSEE. „Unité urbaine 2010 : Toulouse (31701)“. http://www.recensement.insee.fr/chiffresCles.action?zoneSearchField=TOULOUSE&codeZone=31701-UU2010&idTheme=3&rechercher=Rechercher. конс. 22 март 2012. 
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име population_AU.