1228

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1228 г.  во други календари
Грегоријански календар 1228
MCCXXVIII
Ab urbe condita 1981
Асирски календар 5978
Бахајски календар -616–-615
Бенгалски календар 635
Берберски календар 2178
Будистички календар 1772
Бурмански календар 590
Византиски календар 6736–6737
Еврејски календар 4988–4989
Ерменски календар 677
ԹՎ ՈՀԷ
Етиопски календар 1220-1221
Игбоански календар 228–229
Ирански календар 606–607
Исламски календар 625–626
Јулијански календар 1228    MCCXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3864/3924)
— до —
戊子年月日
(3865/3925)
Коптски календар 944–945
Корејски календар 3561
Календар Мингуо 684 пред РК
民前684年
Селевкидски календар 1539–1540
Тајландски сончев календар 1771
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1284–1285
 - Шака самват 1150–1151
 - Кали југа 4329–4330
Холоценски календар 11228
Џуче-календар нема (пред 1912)

1228 (MCCXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1228. година од новата ера, 228. од вториот милениум, 28. од 13 век и деветта од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6736 и 6737 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5978 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4988 и 4989 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1981.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1228. година се протега во 3864 и 3865, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3924 и 3925 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1771. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 625 и 626 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Сукафа, првиот цар на Ахом, го воспоставува своето владеење во Асам. Кралевите на Ахом владеат близу 600 години.

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linehan, Peter (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. Abulafia, David. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge University Press. стр. 668–699 [672]. ISBN 0-521-36289-X. 
  2. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9. 
  3. Ferris, Eleanor. The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown. „American Historical Review“ том  8 (1).