1243

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1243 во разни календари
Грегоријански календар1243
MCCXLIII
Ab urbe condita1996
Ерменски календар692
ԹՎ ՈՂԲ
Асирски календар5993
Балиски календар1164–1165
Бенгалски календар650
Берберски календар2193
Будистички календар1787
Бурмански календар605
Византиски календар6751–6752
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3939 или 3879
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3940 или 3880
Коптски календар959–960
Етиопски календар1235–1236
Еврејски календар5003–5004
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1299–1300
 - Сачка ера1164–1165
 - Кали-југа4343–4344
Холоценски календар11243
Игбоански календар243–244
Ирански календар621–622
Исламски календар640–641
Јапонски календарНинџи 4 / Канген 1
(寛元元年)
Јавански календар1152–1153
Јулијански календар1243
MCCXLIII
Корејски календар3576
Мингуо-календар669 пред Р. Кина
民前669年
Нанакшахи−225
Тајландски сончев календар1785–1786
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1369 или 988 или 216
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1370 или 989 или 217

1243 (MCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1243 година од новата ера, 243. од вториот милениум, 43. од XIII век и четвртта од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6751 и 6752 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5993 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5003 и 5004 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1996.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1243 година се протега во 3879 и 3880, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3939 и 3940 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1786. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 640 и 641 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Папата Инокентиј IV

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 88. ISBN 90-04-11244-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1243 на Ризницата ?