1284

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1284 во разни календари
Грегоријански календар1284
MCCLXXXIV
Ab urbe condita2037
Ерменски календар733
ԹՎ ՉԼԳ
Асирски календар6034
Балиски календар1205–1206
Бенгалски календар691
Берберски календар2234
Будистички календар1828
Бурмански календар646
Византиски календар6792–6793
Кинески календар癸未(вод. коза)
3980 или 3920
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3981 или 3921
Коптски календар1000–1001
Етиопски календар1276–1277
Еврејски календар5044–5045
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1340–1341
 - Сачка ера1205–1206
 - Кали-југа4384–4385
Холоценски календар11284
Игбоански календар284–285
Ирански календар662–663
Исламски календар682–683
Јапонски календарКоан 7
(弘安7年)
Јавански календар1194–1195
Јулијански календар1284
MCCLXXXIV
Корејски календар3617
Мингуо-календар628 пред Р. Кина
民前628年
Нанакшахи−184
Тајландски сончев календар1826–1827
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1410 или 1029 или 257
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1411 или 1030 или 258

1284 (MCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1284 година од новата ера, 284. од вториот милениум, 84. од XIII век и петта од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6792 и 6793 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6034 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5044 и 5045 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2037.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1284 година се протега во 3920 и 3921, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3980 и 3981 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1827. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 682 и 683 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Кралот Стефан Драгутин

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 161–3. ISBN 978-2-7071-5231-2.
  2. „Lecture on Economics in 1284“. Stanford University. Архивирано од изворникот на September 27, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1284 на Ризницата ?