1274

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1274 во разни календари
Грегоријански календар1274
MCCLXXIV
Ab urbe condita2027
Ерменски календар723
ԹՎ ՉԻԳ
Асирски календар6024
Балиски календар1195–1196
Бенгалски календар681
Берберски календар2224
Будистички календар1818
Бурмански календар636
Византиски календар6782–6783
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3970 или 3910
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3971 или 3911
Коптски календар990–991
Етиопски календар1266–1267
Еврејски календар5034–5035
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1330–1331
 - Сачка ера1195–1196
 - Кали-југа4374–4375
Холоценски календар11274
Игбоански календар274–275
Ирански календар652–653
Исламски календар672–673
Јапонски календарБунеј 11
(文永11年)
Јавански календар1184–1185
Јулијански календар1274
MCCLXXIV
Корејски календар3607
Мингуо-календар638 пред Р. Кина
民前638年
Нанакшахи−194
Тајландски сончев календар1816–1817
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1400 или 1019 или 247
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1401 или 1020 или 248

1274 (MCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1274 година од новата ера, 274. од вториот милениум, 74. од XIII век и петта од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6782 и 6783 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6024 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5034 и 5035 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2027.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1274 година се протега во 3910 и 3911, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3970 и 3971 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1817. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 672 и 673 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Англија[уреди | уреди извор]
  • 2 август
    • Кралот Едвард I се враќа од Деветтата крстоносна војна во Англија, за да биде крунисан за крал, 2 години по смртта на неговиот татко Хенри III.
    • Неговиот привремен канцелар и делотворен регент, Валтер де Мертон се пензионира од кралската служба, за да ги направи конечните ревизии на неговите статути за основање на Мертон колеџот во Оксфорд и да заземе функција на епископ на Рочестер.
    • Еден од првите акти на Едвард е да се спроведе декрет, кој бара сите англиски евреи да носат жолта ѕвезда.
Италија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Луј Тулушки

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Picard, Christophe (1997). La mer et les musulmans d'Occident VIIIe-XIIIe siècle. Paris: Presses Universitaires de France.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1274 на Ризницата ?