1278

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1278 г.  во други календари
Грегоријански календар 1278
MCCLXXVIII
Ab urbe condita 2031
Асирски календар 6028
Бахајски календар -566–-565
Бенгалски календар 685
Берберски календар 2228
Будистички календар 1822
Бурмански календар 640
Византиски календар 6786–6787
Еврејски календар 5038–5039
Ерменски календар 727
ԹՎ ՉԻԷ
Етиопски календар 1270-1271
Игбоански календар 278–279
Ирански календар 656–657
Исламски календар 676–677
Јулијански календар 1278    MCCLXXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3914/3974)
— до —
戊寅年月日
(3915/3975)
Коптски календар 994–995
Корејски календар 3611
Календар Мингуо 634 пред РК
民前634年
Селевкидски календар 1589–1590
Тајландски сончев календар 1821
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1334–1335
 - Шака самват 1200–1201
 - Кали југа 4379–4380
Холоценски календар 11278
Џуче-календар нема (пред 1912)

1278 (MCCLXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1278. година од новата ера, 278. од вториот милениум, 78. од 13 век и деветта од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6786 и 6787 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6028 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5038 и 5039 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2031.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1278. година се протега во 3914 и 3915, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3974 и 3975 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1821. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 676 и 677 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]