1264

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1264 г.  во други календари
Грегоријански календар 1264
MCCLXIV
Ab urbe condita 2017
Асирски календар 6014
Бахајски календар -580–-579
Бенгалски календар 671
Берберски календар 2214
Будистички календар 1808
Бурмански календар 626
Византиски календар 6772–6773
Еврејски календар 5024–5025
Ерменски календар 713
ԹՎ ՉԺԳ
Етиопски календар 1256-1257
Игбоански календар 264–265
Ирански календар 642–643
Исламски календар 662–663
Јулијански календар 1264    MCCLXIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3900/3960)
— до —
甲子年月日
(3901/3961)
Коптски календар 980–981
Корејски календар 3597
Календар Мингуо 648 пред РК
民前648年
Селевкидски календар 1575–1576
Тајландски сончев календар 1807
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1320–1321
 - Шака самват 1186–1187
 - Кали југа 4365–4366
Холоценски календар 11264
Џуче-календар нема (пред 1912)

1264 (MCCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1264. година од новата ера, 264. од вториот милениум, 64. од 13 век и петта од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6772 и 6773 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6014 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5024 и 5025 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2017.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1264. година се протега во 3900 и 3901, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3960 и 3961 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1807. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 662 и 663 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Завршува граѓанската војна во Монголија. Кублај-кан го поразува својот брат Арик Боке кој се предава и кој е затворен. Тој умира една година подоцна под мистериозни околности, можеби со труење, но причината за смртта се уште е неизвесна. Сепак, оваа битка во суштина го означува крајот на обединетото Монголско Царство.
  • Кублај-кан одлучува да го премести својот главен град, од Ксанаду во Канбалик (денес Пекинг).

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Образование[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Colombani, Philippe (2010). Héros corses du Moyen Age. Ajaccio: Albiana. стр. 173. ISBN 978-2-84698-338-9.