1279

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1279 г.  во други календари
Грегоријански календар 1279
MCCLXXIX
Ab urbe condita 2032
Асирски календар 6029
Бахајски календар -565–-564
Бенгалски календар 686
Берберски календар 2229
Будистички календар 1823
Бурмански календар 641
Византиски календар 6787–6788
Еврејски календар 5039–5040
Ерменски календар 728
ԹՎ ՉԻԸ
Етиопски календар 1271-1272
Игбоански календар 279–280
Ирански календар 657–658
Исламски календар 677–678
Јулијански календар 1279    MCCLXXIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3915/3975)
— до —
己卯年月日
(3916/3976)
Коптски календар 995–996
Корејски календар 3612
Календар Мингуо 633 пред РК
民前633年
Селевкидски календар 1590–1591
Тајландски сончев календар 1822
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1335–1336
 - Шака самват 1201–1202
 - Кали југа 4380–4381
Холоценски календар 11279
Џуче-календар нема (пред 1912)

1279 (MCCLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1279. година од новата ера, 279. од вториот милениум, 79. од 13 век и последна од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6787 и 6788 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6029 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5039 и 5040 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2032.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1279. година се протега во 3915 и 3916, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3975 и 3976 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1822. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 677 и 678 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]