1213

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1213 во разни календари
Грегоријански календар1213
MCCXIII
Ab urbe condita1966
Ерменски календар662
ԹՎ ՈԿԲ
Асирски календар5963
Балиски календар1134–1135
Бенгалски календар620
Берберски календар2163
Будистички календар1757
Бурмански календар575
Византиски календар6721–6722
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3909 или 3849
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3910 или 3850
Коптски календар929–930
Етиопски календар1205–1206
Еврејски календар4973–4974
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1269–1270
 - Сачка ера1134–1135
 - Кали-југа4313–4314
Холоценски календар11213
Игбоански календар213–214
Ирански календар591–592
Исламски календар609–610
Јапонски календарКенрјаку 3 / Кенпо 1
(建保元年)
Јавански календар1121–1122
Јулијански календар1213
MCCXIII
Корејски календар3546
Мингуо-календар699 пред Р. Кина
民前699年
Нанакшахи−255
Тајландски сончев календар1755–1756
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1339 или 958 или 186
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1340 или 959 или 187

1213 (MCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1213 година од новата ера, 213. од вториот милениум, 13. од XIII век и четвртта од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6721 и 6722 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5963 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4973 и 4974 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1966.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1213 година се протега во 3849 и 3850, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3909 и 3910 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1756. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 609 и 610 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Тамара Грузиска

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1213 на Ризницата ?