1248

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1248 г.  во други календари
Грегоријански календар 1248
MCCXLVIII
Ab urbe condita 2001
Асирски календар 5998
Бахајски календар -596–-595
Бенгалски календар 655
Берберски календар 2198
Будистички календар 1792
Бурмански календар 610
Византиски календар 6756–6757
Еврејски календар 5008–5009
Ерменски календар 697
ԹՎ ՈՂԷ
Етиопски календар 1240-1241
Игбоански календар 248–249
Ирански календар 626–627
Исламски календар 645–646
Јулијански календар 1248    MCCXLVIII
Кинески календар 丁未年月日
(3884/3944)
— до —
戊申年月日
(3885/3945)
Коптски календар 964–965
Корејски календар 3581
Календар Мингуо 664 пред РК
民前664年
Селевкидски календар 1559–1560
Тајландски сончев календар 1791
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1304–1305
 - Шака самват 1170–1171
 - Кали југа 4349–4350
Холоценски календар 11248
Џуче-календар нема (пред 1912)

1248 (MCCXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1248. година од новата ера, 248. од вториот милениум, 48. од 13 век и деветта од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6756 и 6757 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5998 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5008 и 5009 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2001.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1248. година се протега во 3884 и 3885, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3944 и 3945 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1791. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 645 и 646 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Непознат датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]