Седма крстоносна војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седма крстоносна војна
Дел од Крстоносни војни
200px
Луј IX ја напаѓа Дамиета
Датум 1248-1254
Место Дамиета
Исход Победа на Мамлуците
Завојувани страни
Christendom, Католицизам
Западно европски Христијани,
Мамлуци,
и други Муслимани
Команданти и водачи
Луј IX
Роберт I од Артоис
Baibars[1]
Жртви и загуби
Многу[2] Релативно малку

Седмата крстоносна војна се водела од 1248 до 1254 година и ја предводел францускиот крал Луј IX Свети против Египет. Крстоносците го освоиле Дамиет, но Луј бил заробен близу Каиро, при што подходот бил откажан и кралот ослободен со откуп.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Church Triumphant: A History of Christianity Up to 1300 By E. Glenn Hinson, pg.393
  2. The Routledge Companion to Medieval Warfare By Jim Bradbury, pg. 186