Прејди на содржината

Севиља

Координати: 37°22′38″N 5°59′13″W / 37.37722° СГШ; 5.98694° ЗГД / 37.37722; -5.98694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Севиља
Sevilla
Од горе според патувањето на часовникот: Севиљска катедрала и Гиралда, Плаза де Еспања во Паркот Марија Луизија, Парасол, Изабет II мост и Златна кула.
Од горе според патувањето на часовникот: Севиљска катедрала и Гиралда, Плаза де Еспања во Паркот Марија Луизија, Парасол, Изабет II мост и Златна кула.
Знаме на СевиљаГрб на Севиља
Гесло: NO8DO
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шпанија Андалусија" does not existМестоположба во Андалусија
Севиља is located in Шпанија
Севиља
Севиља
Местоположба во Шпанија
Координати: 37°22′38″N 5°59′13″W / 37.37722° СГШ; 5.98694° ЗГД / 37.37722; -5.98694
ЗемјаШпанија Шпанија
Автономна заедницаАндалусија Андалусија
Покраина Севиља
ОпштинаСевиља
Управа
 • ВидГрадон. совет
 • ОрганAyuntamiento de Sevilla
 • ГрадоначалникХуан И.З. Алварез (ПП)
Површина
 • Градска140 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население (2011)INE
 • Градско703,021
 • Ранг4th
 • Густина5.002,93/км2 (1,295,750/ми2)
 • Метро1,519,639
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.41001-41080
Мреж. местоsevilla.org

Севиља (шпански: Sevilla) — културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалусија и покраината Севиља.

Според пописот во 2005 г. Севиља има 704.154 жители (со предградијата 1.043.000), додека со околните населби овој број достигнува цифра од 1.317.098 според истата проценка, што ја става на четврто место во шпанските метрополи.

Градот е стар повеќе од 2.000 години.

Севиља како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Надворешни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Партнерства[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерико Гарсија Лорка, Неверна жена. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 33.
  2. „Noticias - Sevilla Y Barcelona Colaborarán Estrechamente Para Difundir Los Valores Del Fórum“. Noticias.info. Посетено на 2011-04-10.
  3. 3,0 3,1 Hermanamientos con Latinoamérica Архивирано на 13 март 2016 г. (102,91 kB). [29-9-2008]
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-09-24. Посетено на 2013-01-13.
  5. „Nos Visitó El Poder Popular De Ciudad De La Habana " Comité Local Pca-Sevilla“. Pcasevilla.wordpress.com. Архивирано од изворникот на 2009-06-30. Посетено на 2011-04-10.
  6. „Seville, Spain « Kansas City Sister Cities“. Kcsistercities.org. Архивирано од изворникот на 2013-11-21. Посетено на 2012-03-12.
  7. „Red de Hermanamientos entre Ciudades Marroquies y Andaluzas - Convenios y hermanamientas“. An-mar.org. 2006-05-01. Посетено на 2011-04-10.
  8. „Kraków otwarty na świat“. www.krakow.pl. Посетено на 2009-07-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]