Западна Сахара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западна Сахара
الصحراء الغربية
As-Ṣaḥrā' al-Ġarbiyyah
Sahara Occidental
Знаме
Главен градн/п
Најголем град ел-Ајун
Службен јазик арапски де јуре1, шпански де факто
Демоним Сахрави
Оспорена незавосност
 •  Отцепена од Шпанија 14 ноември 1975 
Површина
 •  Вкупна 266.000 км2 (77ма)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2007 г. 382.617 (167ма)
 •  Густина 1.3 жит/км2 (238ма)
Валута Марокански дирхам (MAD)
Часовен појас UTC (UTC+0)
 •  (ЛСВ) GMT (UTC)
НДД .eh е резервиран, но не се користи
Повик. бр. 212

Западна Сахара е една од најслабо населените територии во светот и претежно претставува пустинска земја. Се наоѓа во Северозападна Африка и се граничи со Мароко на север, со Алжир на североисток, со Мавританија на исток и југ и со Атлантскиот Океан на запад. Главен град е ел-Ајун, во кој живее преку третина од населението на Западна Сахара.

Мароко и движењето за независност Полисарио се стремат да ја контролираат оваа територија. По примирјето од 1991 година главнината од територијата на Западна Сахара ја контролира Мароко, а Сахарската Арапска Демократска Република има контрола само на мал дел од територијата. Независноста на Западна Сахара е призната од страна на 45 држави, додека Мароко има добиено формална поддршка за својата позиција од 25 држави, во прв ред од државите членки на Арапската Лига.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

  • Населението во 2009 изнесувало 513.000 жители.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]