Сенегал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Сенегал
République du Sénégal  (француски)
Знаме Грб
Гесло"U Peuple, U But, UFoi"  (француски)
"Еден нрод, Една цел, Една Вера"
ХимнаPincez Tous vos Koras, Frappez les Balafons
Главен град
(и најголем)
Дакар
14°40′N 17°25′W / 14.667° СГШ; 17.417° ЗГД / 14.667; -17.417
Службен јазик француски
Признаени регионални јазици волоф (околу 94%)
Демоним сенегалец
Уредување полупретседателски систем
 •  Претседател Маки Сал
 •  Премиер Сулејман Ндене Ндиаје
Независност
 •  од Франција 20 август 1960 
Површина
 •  Вкупна 196.723 км2 (87-ма)
 •  Вода (%) 2.1
Население
 •  проценка за (јули 2009) г. 13,711,597 (72-ра)
 •  Густина 59 жит/км2 (137-ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $21.738 милијарди[1] 
 •  По жител $1,736[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $13.350 милијарди[1] 
 •  По жител $1,066[1] 
Џиниев коеф. (1995)41.3
среден
ИЧР (2013) 0.485[2]
низок · 163та
Валута ЦФА франк (XOF)
Часовен појас UTC
Се вози на десно
НДД .sn
Повик. бр. 221

Сенегал е држава во Северозападна Африка. Главен град е Дакар.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 6 век, територијата на денешен Сенегал бил населен од страна на народите Волоф и Серер, а во 9 век пристигнале Тукулорите чија држава станала доминантна на овие простори. Во 11 век до Сенегал пристигнал исламот преку Алморавидската династија. Од 14 век била формирана државата на народот Волоф, а во 16 век се распаднала на повеќе делови. Контактите со европските колонизатори започнале кон 15 век, главно од Португалските морепловци и трговски. Во следниот, 17 век, Французите станале најголема сила на овие простори, по кое следувало француското колонизирање на земјата. По крајот на светските војни бројот на сенегалското население се зголемило, а со тоа се појавиле и првите движења кои се бориле за независност. Својата независност земјата ја стекнала на 20 август 1960 година.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "Senegal". International Monetary Fund. конс. 2009-04-22. 
  2. "2014 Human Development Report Summary" (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014.