Марокански дирхам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марокански дирхам
درهم مغربي (арапски)
ISO 4217
Код MAD
Составници
Подединица
 1/100 сантим
Симбол MAD
Банкноти 20, 50, 100 и 200 дирхами
Монети
 Чести 1, 10 и 20 сантими, ½, 1, 2, 5 и 10 дирхами
 Ретки 5 сантими
Демографија
Корисник/ци  Мароко
Издавач
Централна банка Банка Ал-Магреб
 Мреж. место bkam.ma
Вредност
Инфлација 2%
 Извор The World Factbook, 2007 est.
Сто марокански дирхами
Монети и банкноти на марокански дирхами

Марокански дирхам арапски: درهم) (симбол: د.م. ; code: MAD) – валута на Мароко. Мароканскиот дирхам е поделен на 100 сантима. Во 2007 година инфлацијата изнесувала 2%. Го издава централната банка на Мароко, Банка Ал-Магреб.

Во употреба се монети од 5, 10 и 20 сантими, 1/2 , 1, 2, 5 и 10 дирхами, и банкноти од 20, 50, 100 и 200 дирхами.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]