Хавана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хавана
La Habana
Град
CollageHavana.jpg
Колаж од знаменитости на Хавана
Знаме на Хавана
Знаме
Грб на Хавана
Грб
Прекар(и): Град на столбовите
Хавана is located in Свет
Хавана
Хавана (Свет)
Местоположба во Куба
Координати: 23°08′N 082°23′W / 23.133°СГШ 82.383°ЗГД / 23.133; -82.383Координати: 23°08′N 082°23′W / 23.133°СГШ 82.383°ЗГД / 23.133; -82.383
Земја Куба
Покраини Хавана
Основана 1515а
Општини 15
Управа
 • Градоначалник Марта Ернандез (PCC)
Површина
 • Вкупна 728,26 km2 (28,118 sq mi)
Надм. вис. 59 m (194 ft)
Население Попис 2011[1]
 • Вкупно 2.930.201
 • Густина 2.925,4/km2 (7.577/sq mi)
Часовен појас UTC−05:00 (UTC-5)
 • Лете (DST) UTC−04:00 (UTC-4)
Пошт. бр. 10xxx–19xxx
Повик. бр. (+53) 07
Светец-заштитник Св. Христофор
a Основана на денешното место во 1519 г.

Хавана (шпански: La Habana) е главен град на Куба кој со своите 2,5 милиони жители е најголем град во Куба и на Карибите. Хавана се наоѓа на околу 160 км југозападно од Ки Вест на Флорида Киз. Градот Хавана (официјално: "Ciudad de la Habana") е една од покраините на Куба.

Хавана се наоѓа на брегот на Флоридскиот Проток. На островот Куба, овој град е сместен во неговиот северозапад и е опкружен од провинцијата Хавана на југ, исток и запад.

Конквистадорот Диего Велазкез де Куелјар ја основал Хавана во 1515 година, на јужниот брег на островот, блиску до денешниот град Сиргидеро де Батабано. Градот Хавана бил преселен на сегашната локација (тогаш позната како Карењас) во 1519 година.

Хавана била првобитно трговско пристаниште, а постанала главен град на шпанската колонија Куба во 1607 година, како и главно пристаниште на шпанските колонии во Новиот свет.

Општини[уреди | уреди извор]

Градот е поделен на 15 општини[2] или „околии“, кои потоа се делат на 105 маала[3] наречени „народни совети“ (consejos populares).

 • Аројо Наранхо
 • Бојерос
 • Гванабакоа
 • Диез де Октубре („10 Октомври“)
 • Которо
 • Лиса
 • Маријанао
 • Плаза де ла Револусион (Плоштад на револуцијата)
 • Плаја
 • Регла
 • Сан Мигел дел Падрон
 • Сентро Хабана
 • Серо
 • Хабана Веха (Стара Хавана)
 • Хабана дел Есте (Источна Хавана)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]