Филипини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Филипини
Repúbliká ng̃ Pilipinas
Знаме Грб
Гесло„За Господ, Народот, Природата и Земјата“
ХимнаLupang Hinirang
Избрана земја

Главен градМанила
14°35′N 121°0′E / 14.583° СГШ; 121.000° ИГД / 14.583; 121.000
Најголем град Кезон
Службен јазик филипински и англиски
Признаени регионални јазици биколски, себуански, илокански, хилигајнонски, капампангански, пангасинански, тагалошки, варајски[1]
Демоним Филипинци, Пиној
Уредување Унитарна претседателска уставна република
 •  Претседател Родриго Дутерте
 •  Потпретседател Лени Ровредо
Независност од Шпанија
од САД 
 •  Основана 16 март 1521 
 •  Декларирана 12 јуни 1898 
 •  Самовладеење 24 март 1934 
 •  призната независност 4 јули 1946 
 •  Сегашен устав 2 февруари 1987 
Површина
 •  Вкупна 300,000 км2 Грешка во наводот: Погрешна ознака<ref>; погрешни имиња, т.е. ги има премногу.(72ра)
 •  Вода (%) 0,61%
Население
 •  проценка за 2000 г. 88,701 милиони (12та)
 •  Попис 2000 76.498.735 
 •  Густина 290 жит/км2 (320та)
БДП (ПКМ) проценка за 2006 г.
 •  Вкупен $466,632 милијарди (25та)
 •  По жител $5,365.287 (99та)
БДП (номинален) проценка за 2006 г.
 •  Вкупно $117,562 милијарди (47ма)
 •  По жител $1,351.718 (117та)
Џиниев коеф. (2009)positive decrease 43.0[2]
среден · 44та
ИЧР (2013) 0.660[3]
среден · 117та
Валута Пезо (Филипински: piso PhilippinePeso.svg) (PHP)
Часовен појас ФСТ (UTC+8)
НДД .ph
Повик. бр. 63
1. Шпански и Арапски се промовирани како доброволни.

Филипините се островска држава во Југоисточна Азија. Главен град е Манила.

Етимологија на име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Во земјата живеат 88,5 милиони жители,по податоците од 2007та година.Тие се делат на 50 етнички групи меѓу кои најбројни се Тагали околу 30%,Илокано,Моро...Од доселеници најбројни се кинезите со околу 1,5 милиони.Со доаѓањето на Шпанците на овие простори придонело до ширење на христијанството,па така денес околу 95% од Фиилипинците се христијанска вера.Најповеќе се каотолици со околу 85%,6% се припадници на филипинската црква,4% се протестанти,додека во останатиот мал дел се со исламска вероисповед. Како официјални јазици се англискиот и филипинскиот(стандардизиран јазик базиран на јазикот тагалог).Овие два јазика често се комбинираат во јавниот живот и медиумите.

Култура во Филипини[уреди | уреди извор]

Музика во Филипини[уреди | уреди извор]

Спорт во Филипини[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општи информации“. Влада на Филипините. конс. 1 октомври 2007. 
     „Официјално веб-место“. Влада на Филипините. конс. 2007-10-01. 
  2. „Gini Index“. World Bank. конс. 2 март 2011. 
  3. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014. 


Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (листа)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Подпретседател (листа)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(листа)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Спикер
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнатo Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хозе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права

други земји
 Портал „Политика“


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли