Гвадалахара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвадалахара
Град
Ciudad de Guadalajara
City of Guadalajara
Податотека:CollageGDLMODERNA.jpg
Знаме на ГвадалахараГрб на Гвадалахара
Прекар(и): шпански: La Perla de Occidente (англиски: Бисер на Западот), шпански: La Ciudad de las Rosas (англиски: Градот на Розите)
Гесло: шпански: Somos más por Guadalajara, (англиски: Ние сме повеќе за Гвадалахара)
Локацијата на Гвадалахара во мексиканската сојузна држава Халиско
Локацијата на Гвадалахара во мексиканската сојузна држава Халиско
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Мексико" does not existЛокацијата на Гвадалахара во мексиканската сојузна држава Халиско
Координати: 20°40′00.17″N 103°21′01.23″W / 20.6667139° СГШ; 103.3503417° ЗГД / 20.6667139; -103.3503417
ДржаваМексико
Сојузна државаХалиско
Фондација1542
Управа
 • шпански: Alcalde (англиски: Градоначалник)Хорхе Аристотелес Сандовал
Површина
 • Град151 км2 (58 ми2)
 • Метро2.734 км2 (1,056 ми2)
Надм. вис.&100000000000015660000001.566 м
Население (2009)
 • Град1,564,514
 • Густина10.361/км2 (26,830/ми2)
 • Метро4,328,584
 • Метро1.583/км2 (4,100/ми2)
Часовен појасCST (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)CDT (UTC−5)
Мреж. местоguadalajara.gob.mx

Гвадалахара (шпански изговор: [ˌɡwað̞alaˈxaɾa]) е главниот град на Мексиканската сојузна држава Халиско, и седиште на истоимената општина. Градот е сместен во централниот регион на Халиско во западно-тихоокеанската област во Мексико. Со популација од 1,564,514 жители, Гвадалахара е втората по популација најголема општина во Мексико.[1] Метрополитенската област на Гвадалахара вклучува седум соседни општини со пријавена популација од 4,328,584 жители во 2009 година, правејќи ја втората најголема метрополитенска област во Мексико, веднаш зад Град Мексико.[1][2] Гвадалахара е втора по ред општина со најголема густина на популација во Мексико; веднаш зад Нецахуалакотол во сојузната држава Мексико.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Consejo Nacional de Población, México; Proyecciones de la Población de México 2005-2050 Архивирано на 12 октомври 2007 г. Посетено на 2008-10-18.
  2. Consejo Nacional de Población, México; Delimitación de las zonas metropolitanas de México 2005 Архивирано на 6 декември 2008 г. Посетено на 2008-10-18.
  3. Juan Carlos Aceros Gualdron. „Scripta Nova“. Ub.es. Посетено на 2010-06-07.