Прејди на содржината

Тариха

Координати: 21°32′S 64°44′W / 21.533° ЈГШ; 64.733° ЗГД / -21.533; -64.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тариха
Вилја де Сан Бернандо де ла Фронтера де Тариха

Tarija
Villa de San Bernardo de la Frontera de Tarixa
Катедралата во Тариха
Катедралата во Тариха
Грб на Тариха Вилја де Сан Бернандо де ла Фронтера де Тариха
Тариха Вилја де Сан Бернандо де ла Фронтера де Тариха is located in Боливија
Тариха Вилја де Сан Бернандо де ла Фронтера де Тариха
Тариха
Вилја де Сан Бернандо де ла Фронтера де Тариха
Местоположба во Боливија
Координати: 21°32′S 64°44′W / 21.533° ЈГШ; 64.733° ЗГД / -21.533; -64.733
Држава Боливија
ДепартманДепартман Тариха
ПокраинаСеркадо
Основан4 јули 1574
Управа
 • ГрадоначалникОскар Монтес Барзон
Надм. вис.&100000000000018540000001.854 м
Население (2006)
 • Вкупно170,900
Час. појас-4 UTC
Мреж. местоhttp://www.tarija.bo/

Тариха (шпански: Tarija) или Сан Бернардо де ла Фронтера де Тариха (San Bernardo de la Frontera de Tarixa) е град во Боливија. Градот се наоѓа во јужниот дел од земјата е и основан во 1574 година. Тариха е главен град на департманот Тариха, каде е и најголем. Според податоците од 2006 година, Тариха има население од 170,900 жители.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Тариха
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 28
(82)
30
(86)
29
(84)
28
(83)
28
(82)
27
(80)
26
(78)
27
(81)
28
(82)
28
(83)
27
(81)
27
(81)
27.8
(81.9)
Прос. ниска °C (°F) 14
(58)
17
(62)
14
(57)
13
(55)
10
(50)
8
(46)
8
(46)
9
(49)
12
(53)
13
(55)
14
(57)
14
(57)
12.2
(53.8)
Прос. врнежи см (ин) 13
(5)
8.9
(3.5)
6.1
(2.4)
3
(1)
0.3
(0.1)
0
(0)
0.3
(0.1)
0.3
(0.1)
1.5
(0.6)
2
(0.8)
4.8
(1.9)
9.7
(3.8)
49.9
(19.3)
Извор: Weatherbase [1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Weatherbase: Historical Weather for Tarija, Bolivia“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Поврзно[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

21°32′S 64°44′W / 21.533° ЈГШ; 64.733° ЗГД / -21.533; -64.733