Нојштат-Глеве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојштат-Глеве
Грб на Нојштат-Глеве
Нојштат-Глеве is located in Германија
Нојштат-Глеве
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Нојштат-Глеве
Градски единици 8
Градоначалник Арне Крегер (независен)
Основни податоци
Површина 93,91 км2
Надм. височина 32 м
Население 7.032 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19306
Повик. бр. 038757
Портал www.neustadt-glewe.de
Местоположба на градот Нојштат-Глеве во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°22′N 11°35′E / 53.367° СГШ; 11.583° ИГД / 53.367; 11.583Координати: 53°22′N 11°35′E / 53.367° СГШ; 11.583° ИГД / 53.367; 11.583

Нојштат-Глеве (германски: Neustadt-Glewe) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Нојштат-Глеве првпат бил споменат во документ од 1248 година.

Знаменитости и споменици[уреди | уреди извор]

  • Стариот замок (Alte Burg) — замок од XIII век, сметан за најстар воен замок во Мекленбург.
  • Новиот замок (Schloss) — завршен во 1720 година во барокен стил, денес претворен во хотел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]