Местлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местлин
Црква во Местлин
Црква во Местлин
Местлин is located in Германија
Местлин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
единици 4
Градоначалник Уве Шулце
Основни податоци
Површина 32,56 км2
Надм. височина 63 м
Население 756 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038727
Портал www.amt-mildenitz.de
Местоположба на Местлин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 11°56′E / 53.567° СГШ; 11.933° ИГД / 53.567; 11.933Координати: 53°34′N 11°56′E / 53.567° СГШ; 11.933° ИГД / 53.567; 11.933

Местлин (германски: Mestlin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Во 1950-тите години имало план да се направи социјалистичко планско село во него. Па така, бил изграден плоштадот Маркс-Енгелс, опкружен од продавници, станбени блокови, голема училишна зграда и монументалниот неокласичен „Културен дом“ (сала за јавни настани).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)