Шпорниц

Координати: 53°24′N 11°43′E / 53.400° СГШ; 11.717° ИГД / 53.400; 11.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпорниц
Црква во Шпорниц
Црква во Шпорниц
Црква во Шпорниц
Грб на Шпорниц
Шпорниц во рамките на Германија
Шпорниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Месни единици 4
Градоначалник Дитер Екерт
Основни податоци
Површина 48,81 км2
Надм. височина 82 м
Население 1.217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038726
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Шпорниц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°24′N 11°43′E / 53.400° СГШ; 11.717° ИГД / 53.400; 11.717

Шпорниц (германски: Spornitz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)