Грабов

Координати: 53°16′N 11°34′E / 53.267° СГШ; 11.567° ИГД / 53.267; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабов
Градското собрание во Грабов
Градското собрание во Грабов
Градското собрание во Грабов
Грб на Грабов
Грабов во рамките на Германија
Грабов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Градоначалник Улрих Шулт
Основни податоци
Површина 72,08 км2
Надм. височина 26 м
Население 5.559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038756
Портал www.grabow.de
Местоположба на градот Грабов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°16′N 11°34′E / 53.267° СГШ; 11.567° ИГД / 53.267; 11.567

Грабов (германски: Grabow; службено наречен Грабов (Елде), а поретко и „Грабов Мекл“) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Елде, 7 километри југоисточно од Лудвигслуст и 34 километри северозападно од Витенберге. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Кон Грабов припаѓаат следниве единици: Бохин, Фрезенбриге, Хајдехоф, Штезов, Ванцлиц, Винкелмор и Цугелраде.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Името Грабов е со словенско потекло, граб означува „габер“. Имиња со словенско потекло не се никакво изненадување во Мекленбург и тие често се сретнуваат. Било малку изменето во Грабове (1186, 1252, 1275) и Грабов (1189, 1298). Папата Урбан III првпат го споменал замокот Грабов во писмо од 23 февруари 1186 година. Градот ги добил градските права во 1252 година од грофот на Даненберг. На 3 јуни 1725 година, градот бил уништен од голем пожар. Замокот никогаш не бил повторно изграден. Најмалку од XVIII век имало Евреи во градот, кој зад себе оставиле синагога и гробишта. И двата објекта биле уништени или оштетени во текот на Кристалната ноќ. Историскиот стар дел на Грабов е препознатлив од многуте фахверк куќи од XVIII век.

Ото Плат, таткото на Силвија Плат, имигрирал од Грабов во Америка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. „Hauptsatzung, § 2“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-01-03. no-break space character во |title= во положба 16 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]