Плате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плате
Грб на Плате
Плате is located in Германија
Плате
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Екехард Бауер
Основни податоци
Површина 22,05 км2
Надм. височина 38 м
Население 3.308 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19086
Повик. бр. 03861
Портал www.gemeinde-plate.de
Местоположба на Плате во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°33′N 11°30′E / 53.550° СГШ; 11.500° ИГД / 53.550; 11.500Координати: 53°33′N 11°30′E / 53.550° СГШ; 11.500° ИГД / 53.550; 11.500

Плате (германски: Plate) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)