Белш (Германија)

Координати: 53°19′N 11°11′E / 53.317° СГШ; 11.183° ИГД / 53.317; 11.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белш (Германија)
Авионски поглед кон Белш (2013)
Авионски поглед кон Белш (2013)
Авионски поглед кон Белш (2013)
Белш (Германија) во рамките на Германија
Белш (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Фридрикс
Основни податоци
Површина 22,46 км2
Надм. височина 19 м
Население 227 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038854
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Белш (Германија) во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°19′N 11°11′E / 53.317° СГШ; 11.183° ИГД / 53.317; 11.183

Белш (германски: Belsch) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)