Камбс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбс
Црква во Камбс
Црква во Камбс
Грб на Камбс
Камбс is located in Германија
Камбс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 5
Градоначалник Гинтер Епке
Основни податоци
Површина 20,82 км2
Надм. височина 32 м
Население 617 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19067
Повик. бр. 03866
Портал www.amt-ostufer-schweriner-see.de/
Местоположба на Камбс во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°42′N 11°31′E / 53.700° СГШ; 11.517° ИГД / 53.700; 11.517Координати: 53°42′N 11°31′E / 53.700° СГШ; 11.517° ИГД / 53.700; 11.517

Камбс (германски: Cambs) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)