Марниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марниц
Црква во Марниц
Црква во Марниц
Грб на Марниц
Марниц is located in Германија
Марниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 4
Градоначалник Франк Хаупт
Основни податоци
Површина 30,95 км2
Надм. височина 85 м
Население 763 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19376
Повик. бр. 038729
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Марниц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°19′N 11°56′E / 53.317° СГШ; 11.933° ИГД / 53.317; 11.933Координати: 53°19′N 11°56′E / 53.317° СГШ; 11.933° ИГД / 53.317; 11.933

Марниц (германски: Marnitz) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)