Прејди на содржината

Брунов

Координати: 53°16′N 11°48′E / 53.267° СГШ; 11.800° ИГД / 53.267; 11.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунов
Црква во Брунов
Црква во Брунов
Црква во Брунов
Брунов во рамките на Германија
Брунов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Грабов
Месни единици 4
Градоначалник Хајке Бартчак
Основни податоци
Површина 21,09 км2
Надм. височина 35 м
Население 292 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038721
Портал www.amt-grabow.de
Местоположба на Брунов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°16′N 11°48′E / 53.267° СГШ; 11.800° ИГД / 53.267; 11.800

Брунов (германски: Brunow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)