Вицин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вицин
Црква во Вицин
Црква во Вицин
Вицин is located in Германија
Вицин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штернбершка Езерска Област
Месни единици 2
Градоначалник Бруно Урбшат
Основни податоци
Површина 18,79 км2
Надм. височина 30 м
Население 439 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19406
Повик. бр. 038481
Портал http://www.amt-sternberger-seenlandschaft.de/
Местоположба на Вицин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°43′N 11°55′E / 53.717° СГШ; 11.917° ИГД / 53.717; 11.917Координати: 53°43′N 11°55′E / 53.717° СГШ; 11.917° ИГД / 53.717; 11.917

Вицин (германски: Witzin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)