Пинов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пинов
Миленско Езеро во Годерн
Миленско Езеро во Годерн
Грб на Пинов
Пинов (Мекленбург) is located in Германија
Пинов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Месни единици 4
Градоначалник Андреас Цапф
Основни податоци
Површина 18,76 км2
Надм. височина 44 м
Население 2.028 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19065
Повик. бр. 03860
Портал www.amt-ostufer-schweriner-see.de/
Местоположба на Пинов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°36′8″N 11°32′50″E / 53.60222° СГШ; 11.54722° ИГД / 53.60222; 11.54722Координати: 53°36′8″N 11°32′50″E / 53.60222° СГШ; 11.54722° ИГД / 53.60222; 11.54722

Пинов (германски: Pinnow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)