Пархим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пархим
Градското собрание во Пархим
Градското собрание во Пархим
Градското собрание во Пархим
Грб на Пархим
Пархим во рамките на Германија
Пархим
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градоначалник Бернд Роли (СДП)
Основни податоци
Површина 124,49 км2
Надм. височина 50 м
Население 17.622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19370
Повик. бр. 03871
Портал www.parchim.de
Местоположба на градот Пархим во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°25′N 11°50′E / 53.417° СГШ; 11.833° ИГД / 53.417; 11.833Координати: 53°25′N 11°50′E / 53.417° СГШ; 11.833° ИГД / 53.417; 11.833

Пархим (германски: Parchim) — град во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на округот Лудвигслуст-Пархим. Исто така, градот претставува административно седиште и на општинската заедница Пархимер Умланд, иако не е член на истата.

Во градот е роден славниот војсководец и фелдмаршал Хелмут фон Молтке Постариот (1800-1891), кому му е подигнат споменик во 1876 г. Градот бил основан околу 1210, а еден дел од семејството на војводата на Мекленбург престојувала во Пархим во текот на XIV век. Започнал да се развива во текот на XVI век, но ова било уништено при Триесетгодишната војна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]