Зуков (Либц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зуков
Црква во Зуков
Црква во Зуков
Грб на Зуков
Зуков (Либц) is located in Германија
Зуков (Либц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Елденбург Либц
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Кил
Основни податоци
Површина 27,18 км2
Надм. височина 75 м
Население 663  (31 декември 2006)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19376
Повик. бр. 038729
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Местоположба на Зуков во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°19′N 11°58′E / 53.317° СГШ; 11.967° ИГД / 53.317; 11.967Координати: 53°19′N 11°58′E / 53.317° СГШ; 11.967° ИГД / 53.317; 11.967

Зуков (германски: Suckow) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]