Витенферден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витенферден
Грб на Витенферден
Витенферден is located in Германија
Витенферден
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Градоначалник Манфред Боселман
Основни податоци
Површина 12,23 км2
Надм. височина 62 м
Население 2.544 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 208 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 0385
Портал www.wittenfoerden.de
Местоположба на Витенферден во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°37′N 11°19′E / 53.617° СГШ; 11.317° ИГД / 53.617; 11.317Координати: 53°37′N 11°19′E / 53.617° СГШ; 11.317° ИГД / 53.617; 11.317

Витенферден (германски: Wittenförden) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)