Прејди на содржината

Носторф

Координати: 53°25′N 10°39′E / 53.417° СГШ; 10.650° ИГД / 53.417; 10.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Носторф
Црква во Носторф
Црква во Носторф
Црква во Носторф
Носторф во рамките на Германија
Носторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Бојценбург-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Јоахим Клецин
Основни податоци
Површина 19,97 км2
Надм. височина 11 м
Население 672 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19258
Повик. бр. 038847
Портал www.amtboizenburgland.de
Местоположба на Носторф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°25′N 10°39′E / 53.417° СГШ; 10.650° ИГД / 53.417; 10.650

Носторф (германски: Nostorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)