Пихер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пихер
Црква во Пихер
Црква во Пихер
Грб на Пихер
Пихер се наоѓа во Германија
Пихер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Детлеф Христ
Основни податоци
Површина 39,09 км2
Надм. височина 55 м
Население 639 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038751
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположбата на Пихер во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°20′00″ СГШ 11°21′00″ ИГД / 

Пихер (германски: Picher) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)